Volby v Etiopii
Pozorovatelé z Evropské unie kritizovali průběh voleb, které měly málo společného s mezinárodním standardem svobodných a rovných voleb. Etiopie popřela jakékoliv podvody. Africká unie prohlašuje, že zde byly uspokojivé podmínky, které umožňovaly Etiopanům svobodné vyjádření svého názoru. Vládnoucí strana Ethiopian People’s Revolutionary Democratic Front (EPRDF) získala 499 ze 536 křesel. Hlavním soupeřem se stala 6 měsíců stará strana Medrek. Opoziční strany jsou v Etiopii oficiálně povoleny, ale v praxi jsou jejich představitelé zastrašováni či jinak perzekuováni. Poslední volby, které zde proběhly v roce 2005, měly podobný průběh. Vítězem se stala EPRDF, ale průběh voleb nenaplnily představy mezinárodního prostředí o svobodných volbách. Následovaly protesty potlačené krvavým masakrem demonstrantů. Doufejme, že letošní povolební situace bude probíhat klidněji.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/africa/10153216.stm
Smrt prezidenta Nigérie
Po vážných zdravotních komplikacích zemřel Umaru Yar’Adua – prezident Nigérie zvolený ve volbách 2007. Jeho léčba a z ní vyplývající politická neaktivita vytvořila v zemi jisté mocenské vakuum, k jehož eliminaci došlo až jmenováním zastupujícího prezidenta Goodlucka Jonathana, který nyní Yar’Aduu až do příštích voleb 2011 plně nahrazuje. Bude zajímavé sledovat, kterak se Yar’Aduův náhradník vypořádá s problematikou korupce a například také s militanty v deltě Nigeru, slavné díky zásobám a těžbě ropy, z níž plynou Nigérii hlavní příjmy.
http://www.nytimes.com/2010/05/06/world/africa/06nigeria.html?scp=2&sq=Yar%27Adua&st=cse
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/05/20105681641917266.html
Budoucnost mise MONUC
Největší operace OSN se pomalu blíží ke svému konci. Mandát mise MONUC oficiálně vyprší 1. června, ovšem ke stažení všech jednotek nedojde. Rada bezpečnosti OSN rozhodla, že ze současné mírové mise se stane stabilizační mise a ponese nový název MONUSCO “United Nations Organization Stabilization Mission in the Democratic Republic of the Congo“. K úplnému stažení sil OSN by mělo dojít do 30. června 2011. Nicméně někteří odborníci tvrdí, že region je stále velmi nestabilní na to, aby byla zajištěna bezpečnost bez jednotek OSN.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/10184992.stm
Boje v rozpolceném Mogadishu
K ozbrojeným střetům i nadále dochází v centru somálského Mogadishu, a to zejména ve čtvrtích Shibis a Bondhere. Naposledy musely jednotky tranzitní vlády společně se sbory mise Africké unie AMISOM bránit útok milice al-Shabab na prezidentský palác, při kterém zemřeli další civilisté, což je ostatně v somálské metropoli takřka na denním pořádku. Islamisté se při své poslední ofenzivě dostali ke strategické křižovatce vedoucí k přístavu, přičemž podstatnou část města již ovládají. Prezident Somálska Sharif Ahmed se mezitím zúčastnil v Turecku konference, kde se snažil posílit mezinárodní podporu své vlády.
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/05/201052365225143683.html
Návštěva Zimbabwe – íránský vůdce Ahmadínežád
Dalším rozvíjejícím se africko – asijským vztahem je mezi Zimbabwe a Íránem. Dokazuje to i nedávná návštěva íránského vůdce Ahmadínežáda. Podle slov Mugabeho mají oba mocní muži mnoho společného, stejnou politiku, společné postoje – antiimperialismus, antikolonialismus a snahu ubránit svou suverenitu a právo vlastnit své zdroje. Návštěva vyvolala rozhořčení v opozičním táboře strany Movement for Democratic Change, která označila pozvání Ahnadínežáda vládní stranou ZANU-PF za skandál. Jak moc si oba muži „padly do noty“ a co všechno může pro Zimbabwe a okolní státy nové přátelství znamenat, se brzy ukáže.
http://thelede.blogs.nytimes.com/2010/04/23/mugabe-lends-ahmadinejad-his-support/?ref=africa
Rozruch kolem využívání vody Nilu
Čtyři země povodí řeky Nil – Uganda, Rwanda, Etiopie a Tanzanie – podepsaly novou dohodu o jejím využívání. Jednání se přitom nezúčastnily dva podstatní aktéři Súdán a Egypt, mající 90% nárok na „odběr“ vody Nilu již od dob kolonialismu. Zatímco státy ležící na horním toku Nilu argumentují zastaralostí smluv z 50. let, pro Egypt je Nil otázkou národní bezpečnosti a zdrojem, o který se příliš dělit nehodlá. Předpokládá se, že jednání ve věci rozdělení Nilu bez účasti Egypta a Súdánu pouze zhorší vzájemné vztahy států povodí.
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/05/201051412498188812.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8682387.stm
Čína uzavřela s Nigérií novou smlouvu o ropě
Poptávka Činy po africké ropě neustále roste, ale Nigérie světu ukazuje, že její produkty nejsou zadarmo. V nejčerstvější smlouvě z května jsou hlavními aktéry The Nigerian National Petroleum Corporation a China State Construction Engineering Corporation (CSCEC). Ačkoliv je Nigérie 12. největším producentem ropy na světě, dováží přibližně 85% paliv z celkové potřeby země. Tento zvláštní stav způsobují především chátrající státní rafinerie neschopné pokrýt domácí poptávku. Právě díky dohodě a z ní plynoucích financí by mělo dojít k vybudování tří nových rafinerií – financovaných Čínou. Aneb jak prohlašuje vláda Nigerie – dříve než zahraniční společnost bude profitovat z nigerijské ropy a plynu, musí investovat do rozvoje místní infrastruktury a ekonomiky.
http://www.africanews.com/site/Nigeria_China_sign_23b_oil_deal/list_messages/31978
Klid zbraní v Dárfúru již minulostí
Nedlouhé trvání mělo příměří v Dárfúru, kde nyní opět bojují příslušníci súdánské armády s rebely JEM – Hnutí pro spravedlnost a rovnost. Přesně takový vývoj bylo možno očekávat už jen z toho důvodu, že k podpisu definitivní mírové dohody, jež byla iniciována Katarem, nakonec v průběhu měsíce března nedošlo. Obě strany konfliktu se nyní vzájemně obviňují z toho, kdo klid zbraní porušil jako první.
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/05/201051552310293415.html
Foto: http://www.payvand.com/news/06/nov/1250.html
Autoři:
Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU
Zdeněk Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU