Smrt Muammara Kaddáfího
20. 10. 2011 byl při vojenské přestřelce zabit bývalý lybijský vůdce plukovník Muammar Kaddáfí. Po zveřejnění jeho úmrtí se začalo objevovat veliké množství příčin jeho smrti a situací s tím spojených a vyvolalo to veliký mezinárodní ohlas. Kaddáfí byl zabit povstalci v průběhu svého pokusu o útěk z města Sirta, které bylo jednou z posledních bašt Kaddáfího jednotek. Jeho smrt však byla veřejnou popravou, kdy byl bývalý lybijský vůdce před zastřelením veřejně lynčován a ponižován. Americký prezident Barack Obama na tuto zprávu reagoval prohlášením, že je nyní Libye už konečně připravena stát se demokratickým státem.
http://www.bbc.co.uk/arabic/middleeast/2011/10/111020_gadhafi_killing.shtml
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15385955
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15385955
Tunisko bylo svědkem parlamentních voleb, do měsíce by měla být zformovaná nová vláda
22. září byl Tunis svědkem prvních parlamentních voleb od pádu vlády exprezidenta Ben Alího, který je v současnosti v saudsko-arabském exilu kvůli čelení z více než 180 žalob. Ve volbách získala prvenství islamistická strana Nahda. Dle oficiálních zpráv vítězná strana získala 41% všech hlasů, což představuje 90 křesel z celkových 217 míst v parlamentu. Novým ministerským předsedou bude s nejvyšší pravděpodobností jmenován Hamádí Džibáli, který strávil za vlády bývalého prezidenta 16 let ve vězení. Jak Džibálí prohlásil, nemá ambice vytvořit z Tuniska islamistický stát a politický režim bude založen na multipartismu. Stát by měl napodobovat režim v Turecku, kde je rovněž většinové muslimské obyvatelstvo, je zde však zachován sekularismus.
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-15466926
http://www.bbc.co.uk/arabic/tvandradio/2011/01/000000_livetv.shtml
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-15488077
Výměna zajatců mezi izraelskou a palestinskou stranou
18. 10. byl z vězení propuštěn Gilad Šálit, izraelský voják uvězněn palestinskými radikály v červnu 2006. Šálit by propuštěn v rámci bilaterální výměny zajatců, kdy bylo za jednoho izraelského vojáka propuštěno více než 1000 palestinských teroristů odsouzených a zadržovaných v izraelských věznicích. Po více než pěti letech intenzivních vyjednávání mezi Izraelem a Hamásem obě strany 11. října oznámily, že byla uzavřena vzájemná dohoda o propuštění vězňů. Na základě této dohody Izrael okamžitě propustil 477 palestinských vězňů a 550 poté, co se Šálit vrátil domů. Obě strany vidí smlouvu jako své vítězství. Fakt, že Izrael souhlasil s propuštěním více než 1000 vězňů výměnou za jednoho Izraelce je však viděno jako veliké vítězství Hamásu.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-13628212
http://www.bbc.co.uk/arabic/middleeast/2011/10/111018_palestinians_shalit_exchange.shtml
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-13628212
Aktuální situace v Sýrii
14. října mediální agentury informovaly o tom, že si syrské protesty vyžádaly od března již 3000 obětí. Vysoká komisařka pro lidská práva však potvrdila, že mezi oběťmi občanských nepokojů bylo i 187 dětí. Vláda však stále ze současných nepokojů obviňuje „teroristické gangy“, které systematicky vyprovokovávají násilné střety s bezpečnostními složkami a tím je i podněcují ke krutým represivním proti-útokům. Ačkoliv se násilné střety mezi proti-vládními skupinami a bezpečnostními složkami uskutečňují po celé zemi, Damašek není doposud současnými občanskými nepokoji nijak postižen a stále se mu daří těmto událostem vyhýbat. Svědčí o tom i fakt, že se ve středu 12. října v centru Damašku uskutečnila doposud největší pro-vládní demonstrace na podporu vlády prezidenta Bašára Assada, žádná média však tuto událost současných nepokojů nijak výrazně nereflektovala.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15304741
Veto Ruska a Číny proti rezoluci BR OSN
4. 10. došlo k odmítnutí rezoluce OSN proti syrskému režimu ze strany Ruska a Číny. Tato rezoluce byla iniciována Velkou Británií, Francií, Německem a Portugalskem ve spolupráci s Washingtonem. Tento krok je významný z toho důvodu, že de facto ochraňuje syrský stát před vojenskou intervencí zahraničních vojsk pod záštitou OSN. Rusko a Čína rezoluci vetovaly především z důvodu obav o opakování situace v Libyii, sami však upozornily, že pokud prezident Assad urychleně nevyřeší situaci sám, ztratí s ním a jeho vládou veškerou trpělivost.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15271764, http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/246489-rezoluci-odsuzujici-syrii-vetovaly-rusko-a-cina.html, http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15201141
Washington stáhl svého diplomatického zástupce ze Sýrie
Americký ambasador Robert Ford byl dle oficiálních zpráv 24. října z bezpečnostních důvodů odvolán z Damašku. Robert Ford je poněkud kontroverzní osobností, kdy proti sobě poštval syrské autority poté, co ukázal svoji solidaritu se syrskými demonstranty v průběhu občanských nepokojů a svůj negativní postoj k současnému režimu prezidenta Assada. Ford nastoupil do úřadu v lednu tohoto roku jako první americký ambasador v Sýrii za více než pět let. Již v červenci si vysloužil kritiky nejen z řad představitelů současného režimu za svou společnou návštěvu s francouzským ambasadorem města Hamá, které je v centru revolučních nálad a pouličních nepokojů. Na konci září byl následně obdařen „sprchou“ rajčat a vajec od syrských občanů podporujících syrský režim poté, co se v Damašku sešel s představiteli syrské opozice.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15431926
Projednávaná suspenzace Sýrie z Ligy arabských států
16. 10. se v egyptské Káhiře uskutečnilo zasedání ministrů zahraničí členských států Ligy arabských států, na které měla být mimo jiné projednávána eventuelní suspenzace syrského státu z organizaci. Tento krok byl odůvodňován zejména tvrdými neopodstatněnými zákroky bezpečnostních složek proti syrským občanům v průběhu potlačování občanských nepokojů. Ministři také projednávali možnost uznání nově vytvořené opozice – Syrského národního koncilu, který byl zformován 3. října tohoto roku. Arabské státy se však jednotně shodly na nepodpoření mezinárodní intervence spojeneckých vojsk do Sýrie a následně i na nevyloučení Sýrie z LAS.
Prezident Assad vyhrožuje Izraeli
Syrský prezident Bašár Assad prohlásil, že pokud podniknou spojenecké síly vojenskou intervenci do Sýrie, pošle na Izrael raketový déšť. Jak bylo íránskou agenturou Fars potvrzeno, Damašku by trvalo pouhých 6 hodin, aby zmobilizoval své složky proti Izraeli. Jak agentura Fars dodala, syrský prezident také potvrdil, že v případě potřeby zahájení eventuelního útoku může prezident Assad požádat o pomoc i íránský Hizballáh v Libanonu. Jedná se zřejmě o výhružný manévr a propagandu ze strany Sýrie, je však pravdou, že Sýrie má vysoce profesionalizovanou armádu a její útok na Izrael přes Golanské výšiny není zcela nereálný.