[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Libye: Vládní bezpečnostní složky ze země násilně vyhostily téměř čtyři tisíce migrantů, většinově egyptského původu. Stalo se tak po několika násilných incidentech s pašeráky. Při jednom z nich libyjské síly údajně zničily improvizovaný přístav, který sloužil jako výchozí bod pro cesty do Evropy. Hlavní protipašerácké akce probíhaly v příhraničním městě Musaid. Egypt tvrdí, že zhruba polovina jeho občanů byla v zemi zcela legálně. Itálie, která je obvyklým cílem migrantů z této oblasti, varuje, že počet uprchlických lodí v letošním roce prudce vzrostl.
Maroko/Izrael: Mluvčí Knessetu Amir Ohana během oficiální návštěvy Rabatu uvedl, že Izrael hodlá v blízké budoucnosti plně uznat marocké územní nároky na Západní Saharu. Malou část tohoto území ovládá povstalecká skupina Polisario, podporovaná Alžírskem, která se zde snaží získat plnou nezávislost. Intenzivní část konfliktu skončila v roce 1991, kdy OSN vytvořilo nikdy nenaplněný plán referenda. Současné kroky Izraele jsou snahou plně obnovit vztahy s Marokem, to by znamenalo vytvoření ambasád a nových obchodních dohod.
[Euroatlantický prostor]
EÚ: Ministri vnútra štátov EÚ schválili prelomovú dohodu o migrácii. Nové nariadenie stanovuje spoločný postup pre všetky členské štáty, zjednodušuje procesné opatrenia a stanovuje normy pre práva žiadateľa o azyl. Zavádzajú sa tiež povinné konania na vonkajších hraniciach s cieľom rýchlo posúdiť žiadosti o azyl. Dohoda počíta aj s realokáciou migrantov medzi členskými štátmi, tie ich však budú môcť odmietnuť pod podmienkou, že za každého zaplatia 20 tisíc eur. Dohodu schválilo 21 štátov, Maďarsko a Poľsko boli proti. Dohoda nie je finalizovaná, následovne sa ňou bude zaoberať Európsky parlament.
USA: Bývalý prezident Donald Trump bol obvinený v 37 bodoch obžaloby v súvislosti so zaobchádzaním s tajnými dokumentmi. Po vypršaní funkčného obdobia je prezident povinný tajné dokumenty odovzdať, Trump ich však odovzdal oneskorene alebo neodovzdal vôbec. Utajované dokumenty obsahovali, okrem iného, tajné informácie o jadrovom programe USA či iných štátov. Súdny proces neovplyvní Trumpovu prezidentskú kandidatúru a v prípade jeho znovuzvolenia by trestné stíhanie pravdepodobne ďalej nepokračovalo.
[Jižní Asie]
Afghánistán: Nejméně 11 lidí zemřelo a dalších 30 bylo zraněno při čtvrtečním sebevražedném útoku v mešitě provincie Badachšán. Stalo se tak během pohřbu provinčního guvernéra Nisára Ahmad Ahmadího, který byl v úterý zabit při výbuchu auta. K zodpovědnosti se přihlásila skupina Islámský stát (IS), cílící na státní úředníky a střediska. Tálibán útoky odsoudil a požádal obyvatele provincie o spolupráci s bezpečnostními složkami.
Pákistán: Bývalý premiér Imrán Chán byl ve středu obviněn z navádění k vraždě právníka, který ho obvinil z velezrady. Podle trestního oznámení byl v úterý postřelen neznámým útočníkem, jehož spojení s Chánem zatím není jasné. Od odvolání z funkce čelí Imrán Chán desítkám případům obvinění, a to včetně korupce, pobuřování a terorismu, které popírá. V květnu vedlo jeho zadržení k násilným nepokojům a řada pracovníků strany Hnutí za spravedlnost (PTI) byla zatčena.
[Latinská Amerika]
Čile: Nová Ústavná rada, v ktorej dominujú konzervatívne strany, začala v stredu oficiálne pripravovať novú ústavu. Jedná sa o druhý pokus o nahradenie súčasného textu, ktorý pochádza ešte z čias diktatúry Augusta Pinocheta. Jej celkovo 50 členov bude pracovať na základe návrhu, ktorý napísalo 24 expertov vymenovaných Kongresom začiatkom tohto roka. Rada bola zvolená 7. mája a je výrazným posunom oproti prevažne ľavicovému zhromaždeniu, ktoré jej predchádzalo. Dokončený text sa následne v decembri dostane do povinného vnútroštátneho hlasovania.
Mexiko: Minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard oznámil, že 12. júna opustí svoj úrad, a to v dôsledku kandidatúry na post prezidenta republiky. Ebrard uviedol, že odstupuje, aby sa mohol sústrediť na svoju kampaň a stať sa kandidátom vládnuceho ľavicového Hnutia národnej obnovy (MORENA). V centre pozornosti je teraz spor o pravidlá hry s jeho spolustraníkmi. Ebrard je podľa prieskumov zatiaľ pravdepodobne najznámejším kandidátom medzi obyvateľstvom. Odchod ministra zahraničných vecí môže, podľa slov prezidenta, vyvolať ďalšie rezignácie.
[Postsovětský prostor]
Ruská federace/Ukrajina: Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenzíva již nejspíše začala. Tomu nasvědčují zprávy ze zahraničních médií odkazujících na vzájemně nezávislé zdroje z Ozbrojených sil Ukrajiny. Kyjev si od operací slibuje primárně obnovení své územní celistvosti a zachování si západní podpory. Na začátek protiofenzívy během minulého týdne upozorňoval i Kreml, který tvrdí, že se mu daří odrážet ukrajinské útoky po celé délce fronty. Do bojů se na ukrajinské straně zapojila i západní technika, včetně německých tanků Leopard a amerických bojových vozidel pěchoty Bradley.
Ruská federace/Ukrajina: Ruskem kontrolovaná Kachovská přehrada byla těžce poškozena v úterních brzkých ranních hodinách. Výsledkem jsou rozsáhlé záplavy v jejím okolí. Voda se přihnala do více než čtyřiceti ukrajinských vesnic a měst. Kyjev s Moskvou se navzájem obviňují z jejího zničení. Pravděpodobnější je však scénář, že za poškozením přehrady stojí ruští vojáci, operace měla údajně proběhnout o týden později a v mnohem menším měřítku. Přehrada zásobuje pitnou vodou jih Ukrajiny, ale i Ruskem okupovaný Krym. Voda z ní se využívá pro zavlažování veškerých přilehlých zemědělských ploch a zajišťuje fungování Záporožské jaderné elektrárny.
[Subsaharská Afrika]
Somálsko: Šest civilistů a tři vojáci byli zabiti při pátečním útoku aš-Šabáb v hlavním městě Mogadišo. Dalších deset lidí bylo zraněno. Členové aš-Šabáb zaútočili na Pearl Beach Hotel, který je vyhlášený především mezi somálskými vládními představiteli. Útok zahájili dvěma explozemi improvizovaných výbušných zařízení a hotel následně obsadili. Somálským bezpečnostním složkám se podařilo boj o hotel ukončitv sobotních ranních hodinách. Útoky v Somálsku se přitom opět stupňují. Aš-Šabáb na konci května přepadlzákladnu peacekeepingové mise ATMIS a zabil jejích 54 ugandských příslušníků.
Súdán: V Chartúmu v sobotu zavládlo 24hodinové příměří mezi súdánskou armádou a paramilitárními Jednotkami rychlé podpory. Příměří bylo dojednáno americkými a saúdskými vyjednavači. Humanitární organizace se během této doby pokusily do súdánského hlavního dopravit potřebnou pomoc civilnímu obyvatelstvu. Dle dostupných informací se jedná o první příměří, které nebylo boji výrazně narušeno. Otevřený konflikt mezi stranami vypukl 15. dubna tohoto roku na základě neshod mezi generálem Abdel Fattah al-Burhan, vedoucím súdánskou armádu, a Mohamedem Hamdan “Hemedti” Dagalem.
[Západní Pacifik]
Čína/Rusko: Armády Pekingu a Moskvy uspořádaly dvoudenní společnou strategickou hlídku bombardérů nad západním Pacifikem. Stalo se tak již pošesté od roku 2019. Podle čínského Ministerstva obrany je tento typ cvičení rutinní součástí ročních plánů vojenské spolupráce obou aktérů. Tentokrát však jejich spojené letecké síly proletěly v blízkosti vzdušného prostoru Japonska a Jižní Koreje. V obou zemích hlídka vyvolala obavy o národní bezpečnost a reakci v podobě vyslání stíhaček za účelem případné obrany proti podezřelým letounům.
Filipíny/Japonsko/USA: Pobřežní stráže Manily, Tokia a Washingtonu uspořádaly v Jihočínském moři společné cvičení zaměřené na boj proti pirátství, záchranné akce a zadržení lodí nesoucích zbraně hromadného ničení. Jeho hlavní částí bylo zneškodnění falešného cílového plavidla ovládaného mezinárodními teroristy příslušníky filipínské pobřežní stráže. Podle jejího mluvčího bylo cílem připravit se na možné budoucí scénáře a zároveň před zraky Japonců a Američanů demonstrovat zlepšení Filipín co se schopnosti řešit takovéto situace týká.
[Kyberbezpečnost]
Ukrajinská hackerská skupina přezdívaná Cyber.Anarchy.Squad ve čtvrtek údajně podnikla útok vůči ruské telekomunikační firmě Infotel JSC, která mimo jiné poskytuje klíčovou infrastrukturu ruskému bankovnímu systému. Přesný rozsah škod zůstává nepotvrzen, neboť firma incident pouze potvrdila a informovala o práci na škodách. Ukrajinský list Economichna Pravda a telegramový účet skupiny nicméně přinesli informace o tom, že hlavní ruské banky nejsou vůbec schopné provádět online platby. Útok přišel v době dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy a boji obou stran na informačním poli.