Přehled světového dění z uplynulého týdne (48/2021)

[Blízký východ a severní Afrika]

Libanon/Hizballáh: Hizballáh utratil 10 miliónov dolárov na pohonné hmoty pre Libanon. Vodca libanonského hnutí Sajjid Hasan Nasralláh uviedol, že zdarma poskytli palivo za 2,6 miliónov dolárov, zatiaľ čo viac ako 7,5 miliónov dolárov bolo predaných za dotované ceny. Iránske palivo je do krajiny dovážané automobilovými konvojmi zo sýrskeho prístavu Banyas čím sa hnutie snaží obísť americké sankcie za obchodovanie s Iránom. Jadrom energetickej krízy je okrem iného neschopnosť centrálnej banky dodať zahraničnú menu na zaplatenie dovozu paliva, na ktorom sú libanonské elektrárne závislé.

Líbya: Ozbrojenci zaútočili na líbyjský súd v Sebhe. Stalo sa tak v štvrtok počas snahy podať odvolanie proti zamietnutiu kandidatúry Sajfa al-Isláma Kaddáfiho v decembrových prezidentských voľbách. Líbyjská volebná komisia pritom len v stredu oznámila odmietnutie kandidatúry predloženej Kaddáfím, ktorého hľadá Medzinárodný trestný súd pre údajné vojnové zločiny. Neúspešní uchádzači mali 48 hodín na to aby sa voči rozhodnutiu odvolali. Syn bývalého vládcu Muammara Kaddáfího bol medzi 25 kandidátmi, ktorých komisia diskvalifikovala na účasti na hlasovaní.

 

[Euroatlantický prostor]

EU: Evropský parlament vydal rezoluci, ve které odsuzuje „porušování lidských práv“ soukromými vojenskými společnostmi, zejména skupiny Wagner, kterou zároveň nazývá „zmocněncem ruského státu“. Rezoluce vyzývá mimo jiné členské státy k sankcím proti této skupině a přidruženým společnostem a prohlášení jejích členů za nežádoucí osoby. Zároveň vyzývá státy, které jejích služeb využívají, aby s ní „přerušili veškeré vazby“. Skupina Wagner je aktivní například ve Středoafrické republice, na Ukrajině, v Sýrii nebo Libyi. Její aktivity by se měli projednat na summitu EU-Afrika.

Francie/Velká Británie: Francouzští rybáři zablokovaly 3 přístavy a tunel pod Lamanšským průlivem na protest proti pomalému udělování licencí na rybolov ze strany britských úřadů. Země také rozděluje otázka řešení nového nárůstu migrantů překračující průliv. Návrh Borise Johnsona na vracení migrantů do Francie vyvolal reakci v podobě stažení pozvání britské ministryně vnitra na summit v Calais, kde se má problém s migranty řešit.

 

[Jižní Asie]

India: Indická protiteroristická agentúra NIA zatkla prominentného kašmírskeho aktivistu za ľudské práva. Khurram Parvez bol obvinený zo „zločineckého sprisahania“ a „financovania teroristických aktivít“ na základe drakonického indického zákona, ktorý mu znemožňuje dostať kauciu. Zatknutie aktivistu však vyvolalo celosvetové pobúrenie a volanie po jeho prepustení. Parvez je dlhodobo hlasným kritikom indickej vlády a jedným z vedúcich postáv organizácie upozorňujúcej na porušovanie práv ľudí žijúcich v indickom Džammú a Kašmíre zo strany bezpečnostných síl.

Afganistan: Viac ako pol milióna ľudí bolo od začiatku roku 2021 vnútorne vysídlených v dôsledku konfliktu a nestabilnej situácie v krajine. Ďalej sa podľa novej správy Medzinárodnej organizácie pre migráciu uvádza, že za aktuálny rok sa vrátilo celkovo 1,15 milióna afganských utečencov bez dokladov, predovšetkým z Iránu a Pakistanu. Na druhej strane státisíce Afgancov za posledných 100 dní vlády Talibanu emigrovalo do Iránu, Pakistanu, Turecka alebo Európy a USA.

[Latinská Amerika]

Haiti: Dva ze sedmnácti členů misionářské skupiny, kteří byli před více než měsícem uneseni, byli tento týden propuštěni. Skupina misionářů zahrnuje 16 Američanů a jednoho Kanaďana, včetně pěti dětí. Vůdce gangu 400 Mawozo pohrozil, že rukojmí zabije, pokud úřady nezaplatí 1 milion dolarů za každou osobu.  Únosy vozidel a lidí za účelem zisku výkupného představuje hlavní činnost, kterou gang využívá ke svému financování. V dubnu gang například unesl skupinu katolických duchovních, kteří byli později propuštěni.

Mexiko: Vládě rychle docházejí nástroje, jak kontrolovat expanzi obávaného kartelu Jalisco v západním státě Michoacan. Situace je již natolik vyhrocená, že v oblasti nasadila vrtulníky Blackhawk. Soupeřící kartely Juliasco a Viagras totiž stále více zdokonalují své techniky – požívají nášlapné miny nebo bezpilotní drony, a dokonce začaly organizovat obyvatele měst, aby sloužili jako lidské štíty proti armádním jednotkám. Jalisco udržuje svou početnou armádu v chodu díky obrovský ziskům z pašování fentanylu, pervitinu a kokainu do USA.

 

[Postsovětský prostor]

Ukrajina: Prezident země Volodymyr Zelenskyj na páteční tiskové konferenci oznámil, že ukrajinská administrativa odhalila pokus o státní převrat. Ten se měl konat mezi 1. a 2. prosincem, detaily si nicméně nechal Zelenskyj pro sebe. Podle ukrajinského prezidenta obdržely tajné služby nahrávky, na nichž diskutují „zástupci“ Ukrajiny a Ruska plány na svržení současné ukrajinské administrativy. Na nahrávce zaznělo jméno ukrajinského miliardáře Rinata Achmetova. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrdí, že Ruská federace nemá s pučem nic společného a že se Rusko takovýchto událostí nikdy neúčastní.

Ruská federace: Prezident Vladimir Putin se v pátek setkal se svými protějšky z Arménie a Ázerbájdžánu v Soči, aby prodiskutovali otázku Náhorního Karabachu. K setkání došlo po dalším kole eskalací na hranicích dříve v listopadu tohoto roku. Zatímco arménský prezident Nikol Pašinjan uvedl, že na hranicích obou států probíhá „krize“ a že ázerbájdžánské síly provedly „invazi na suverénní území Arménie“, bránil se prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev tím, že jeho administrativa už podala návrh začít spolupracovat na konečném vyřešení hraničních sporů obou zemí.

 

[Subsaharská Afrika]

Etiopie: Ministr zahraničí USA Antony Blinken je velmi znepokojen ohledně vojenské eskalace v zemi a vyzval k rozhovorům. Komentář přišel pár hodin poté, co se etiopský premiér Abiy Ahmed objevil ve videu z frontové linie spolu s národní armádou bojující proti tigrayským povstalcům v regionu Afar na severovýchodě země. Jeho vláda bojuje s tigrayskými jednotkami více než rok v konfliktu, jenž zabil desítky tisíc lidí a další miliony byly donuceny opustit svůj domov. Konflikt začal, když Abiy vyslal vojáky do Tigraye, aby odstavili tamní vládnoucí stranu.

Niger: Vláda uvedla, že dva lidé byli zabiti a osmnáct zraněno při protestu proti francouzskému vojenskému konvoji, který směřuje do Mali. Střety vypukly ve městě Tera na západě země, kde demonstrující obklopili vojáky a četníky. Chtěli se údajně zmocnit i vozidel. Ti museli užít síly, aby mohli odjet. Zásobovací konvoj míří z Pobřeží Slonoviny přes Burkina Faso a Niger do města Gao v Mali, kde má Francie centrum operace Barkhane zaměřená na boj s ozbrojenými skupinami v regionu Sahelu. Obdobné protesty se odehrály i v sousední Burkině Faso.

[Západní Pacifik]

Čína/Litva: Vo štvrtok oznámila pekinská ambasáda vo Vilniuse, že prestane vydávať víza a poskytovať tamojšie konzulárne služby. Stupňuje tým tlak na Litvu po jej rozhodnutí nechať otvoriť Taiwanský diplomatický úrad. Tento odvetný krok nadväzuje na minulotýždňové stiahnutie čínskeho veľvyslanca z krajiny, keďže použitie mena Taiwan namiesto Tchaj-pej v názve úradu je pre Peking neprijateľný postup, ktorý vníma ako snahu uznať nezávislosť ostrova.

Šalamúnove ostrovy/Austrália: Austrálsky predseda vlády Scott Morrison v piatok oznámil, že na základe žiadosti o pomoc od premiéra Manasseha Sogavareho vyslal na ostrovy federálne policajné jednotky. V stredu a štvrtok sa v hlavnom meste Honiara rozhoreli protesty pre rozhodnutie vlády nadviazať diplomatické styky s Čínou namiesto Taiwanu. Účastnili sa ich najmä obyvatelia susedného ostrova Malaita. Uchýlili sa aj k zapaľovaniu budov v čínskej štvrti. Sogavare za príčinu protestov označil zahraničné vplyvy.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Na izraelsko-íránský konflikt na zemi, ve vzduchu, na vodě, mezi špiony, ale i v kyberprostoru jsme již zvyklí. Obě strany vzájemně útočí na vojenské cíle. V posledních týdnech však bezprecedentně přibývá útoků na civilní cíle právě v kyberprostoru. V říjnu izraelský kyberútok vyřadil z provozu distribuci pohonných hmot v Íránu, na který íránská strana odpověděla kyberútoky proti izraelským nemocnicím a zveřejněním dat z oblíbené LGBTQ+ online seznamky. Tyto útoky budou do budoucna podle všeho dále eskalovat, zejména pro slabé zabezpečení civilních zařízení, a stanou se tak další úrovní ve složitých vyjednáváních kolem íránského jaderného programu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *