Po svrhnutí diktátorského režimu Muammara Kaddáfího se do Libye dostala nestabilita a vznikly tak perfektní podmínky pro obsazení některých z území Islámským státem. Nejdůležitější državou IS se stalo 90 tisícové město Syrta. V květnu tohoto roku se ale tripolská armáda jedné z vlád -Governement of National Accord, působících v Libyi, rozhodla město osvobodit
Islámský stát se do Syrty dostal v únoru 2015, kdy město obsadili bojovníci místní organizace Ansar Al-Sharia společně s bojovníky poraženými jednotkami generála Khalify Haftara v libyjském druhém největším městě Benghazi. Později do města přijeli stoupenci IS z okolních států jako Tunisko, Egypt nebo Sýrie. Islámský stát tak obsadil pás 250 km při pobřeží Středozemního moře.
IS používal k zisku většího počtu vojáků kampaň ve formě 24 hodinového vysílání radia o veškerých aktivitách IS, náboženských instrukcí nebo pouštěním tzv. nasheed – náboženských písní. Podle odhadů některých agentur se v před začátkem osvobozování v Syrtě nacházelo až 5000 příslušníku IS.
V květnu tohoto roku složky GNA zahájily operaci Al-Bunyan Al-Marsoos, jejímž cílem bylo město osvobodit. Boje začaly ve městě Asada ležícím asi 200 km od Syrty. Během několika dnů se ale jednotky dokázaly přesunout 150 km blíže. Na začátku června se jim poprvé podařilo proniknout do města, potom co milice z města Misrata dobyly most na západní straně města.
O pár dní později se vládnímu námořnictvu podařilo převzít kontrolu nad syrtským pobřežím a znemožnit tak teroristům uniknout po moři. Námořnictvo tím vytvořilo vhodné podmínky pro postup pozemních sil až k pobřeží.
GNA se dařilo obsazovat město kousek po kousku. Ještě v červnu dokázali získat letiště. IS ale nasadil velké množství sebevražedných atentátníků a min. Navíc používal podzemní úkryty pod centrem, což obsazování města vládním silám ztěžovalo. Některé rodiny byly nuceny ve městě zůstat, aby je mohli teroristé použít jako živý štít.
Prvního srpna americký Africom zahájil operaci Odyssey Lighting na podporu GNA s cílem zaměřovat pozice IS, zbraně a zásoby. Během prvního dne bylo provedeno pět náletů, při kterém byly zasaženy dva tanky a nepřátelská bojová pozice. Do konce měsíce počet leteckých úderů vzrostl na 92.
Na začátku září měly jednotky GNA pod kontrolou skoro celé město, chyběla jedna čtvrť, kterou si ISIS držel zuby nehty používáním, min, sebevražedných bomb a sniperů.
V září OSN rozhodla o dotaci 10 milionů amerických dolarů na ukončení operace a pomoc lidem vracejícím se zpět do svých domovů. Podle OSN by se měla navrátit do Syrty většina původního obyvatelstva a zvednout tak počet 48 000 obyvatel na 80 000 do konce roku.
V říjnu Islámský stát ovládal už poslední úsek v části Ghiza Bahriya, kde se strhly boje při kterých zemřelo 14 příslušníků vládních jednotek . Vojákům GNA dobývání nejvíce komplikují snipeři, které se společně s granáty a nastraženými výbušninami stali hlavní zbraní IS. Stejně tak IS v Ghize Bahriye nadále drží rodiny s dětmi jako živý štít.
USA ale během tří dnů provedla 30 náletů. Od začátku srpna do konce října Spojené státy americké uskutečnily přes 350 náletů.
Dobytí města by znamenalo zničení nejdůležitější državy Islámského státu v Severní Africe. To by vedlo k oslabení IS, který se momentálně soustředí na uhlídání irácké bašty v Mosulu.
Vítězství nad Islámským státem ale bezprostředně nemusí znamenat stabilizaci země. 11. záři zabrala armáda generála Khalify Haftara 4 klíčová ropná pole původně spadající pod správu GNA. Khalifa Haftar je západními Libyjci obviňován z plánu prohlásit sám sebe diktátorským prezidentem, východní Libyjci ho naopak vnímají jako jediného vůdce, který se postavil za jejich zájmy, hlavně v otázce islamistických milicí.