youtube

Přehled světového dění z uplynulého týdne (19/2016)

[Afrika]

Rwanda: Počínaje červnem, Rwanda přistoupí k průlomovému programu na zvýšení zdravotnické pomoci v odlehlých místech země. Lékaři a zdravotní sestry si nově budou moci objednat některé zdravotnické potřeby pomocí textové zprávy. Objednané zboží jim bude posléze doručeno dronem, který vypustí zboží s padákem nad cílovou lokací. Výkonný ředitel společnosti Zipline, která stojí za tímto projektem, prohlásil, že takto by mohly být potřeby doručovány až na 21 zdravotnických zařízení po celé zemi.

Německo-Severní Afrika: Německý spolkový sněm schválil návrh zákona, který deklaruje Alžírsko, Maroko i Tunisko jako bezpečné země. Toto zařazení umožňuje snazší deportaci neúspěšných žadatelů o azyl pocházejících z těchto států. Samotný návrh bude teprve projednáván ve Spolkové radě, druhé komoře německého parlamentu. Zastánci tohoto návrhu argumentují, že během prvních tří měsíců tohoto roku pouze 0,7 % žadatelům o azyl z těchto států byl udělen statut uprchlíka. Naopak odpůrci návrhu tvrdí, že v těchto státech dochází k prokazatelnému porušování lidských práv.

[Blízký východ]

Irák: Středa 11. 5. 2016 si v Iráku získala přezdívku „nejkrvavějšího dne roku v Bagdádu“. V hlavním městě Iráku ve středu čtyři vozidla plná výbušnin zabila nejméně 90 lidí. K útoku se následně přihlásila teroristická skupina Islámský stát, neboli Daesh. Útoky cílily především na šíitské oblasti Bagdádu. Nejsilnější útok zasáhl městskou část Sadr, kde si vražedný atentát vyžádal život nejméně 63 lidí a zraněno bylo více než 100 dalších.

Sýrie: V pátek byl poblíž letiště v Damašku, syrského hlavního města, zabit jeden z předních militantních vůdců libanonské skupiny Hizballáh Mustafa Badreddine, který byl považován USA za vůdce vojenských operací skupiny na území Sýrie. Nawar al-Saheli, člen libanonského parlamentu a Hizballáhu označil za viníka Izrael, avšak skupina se sama zatím oficiálně nevyjádřila v otázce pachatele a pokračuje ve vyšetřování. Hizballáh přišel od ledna tohoto roku nejméně o čtyři prominentní členy .

[Euroatlantický prostor]

USA: Bývalý americký ministr obrany Chuck Hagel se nechal slyšet, že Severoatlantická aliance by se neměla zapojovat do bojů v Sýrii. Dle Hagela je problém na Středním východě tak komplexní, že nedokáže být Aliancí vyřešen. Negativní implikace by totiž mohla mít samotná podoba NATO a její možná snaha implikovat západní instituce v tomto regionu, kdy neúspěch byl viditelný v minulé válce v Iráku, což by dle Hagela mělo být dostatečným poučením pro budoucnost.

NATO: Americké a britské jednotky se podílejí na aliančním cvičení Nobel Partner v Gruzii, kde s tamními jednotkami nacvičují působení v rámci Sil rychlé reakce. Na 1 300 vojáků ze všech tří zemí se zaměřuje na posílení vzájemné interoperability během dvoutýdenním manévrů, na které například USA nasadily celou mechanizovanou rotu včetně bojových tanků Abrams. Tyto kroky však vyvolaly negativní reakci u Ruské federace, která cvičení považuje za provokaci a zdroj destabilizace celého regionu.

[Jižní Asie]

Afghánistán: Tématem měsíce byla v Afghánistánu energetika.  V Dušanbe byl spuštěn projekt stavby elektrického vedení do Afghánistánu a Pákistánu, jež bude od roku 2018 přenášet až 5 miliard kW/h energie ročně z vodních elektráren v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Díky tomu se mají zmírnit výpadky energie v obou zemích, podpořit ekonomika a vzniknout nová pracovní místa. Pro projekt bude kritická bezpečnost, jelikož vedení bude taženo provinciemi, kde probíhají boje s Tálibánem. Proti trase elektrického vedení z Turkmenistánu protestují Hazáři, protože se oproti původnímu plánu vyhýbá hornatým provinciím, v nichž žijí. V pondělí se má v Kábulu konat velká demonstrace, před jejíž proměnou v násilné protesty varovali lídři džihádistických stran.

Bangladéš: Motiur Rahman Nizani, bývalá hlava zakázané politické strany Jamaat-e-Islami (JI), byl popraven oběšením. Trest smrti pro Nizaniho přišel po rozsudku speciálního tribunálu, který řeší válečné zločiny z války o nezávislost Bangladéše z roku 1971. Nizani byl, jako předválečný člen vládního kabinetu, odsouzen za kontrarevoluční podporu Pákistánu během války a podílení se na genocidě, znásilňování a řízení masakrů bangladéšských intelektuálů. Stejně jako ve čtyřech předchozích případech, i nyní se očekávají masivní protesty – především podporovatelů JI. Rozmístěny byly tisícovky policistů i proto, že při minulých protestech došlo ke střetům, které si vyžádaly na 200 mrtvých.

[Latinská Amerika]

Brazílie: Brazilští senátoři odhlasovali dočasné sesazení prezidentky Dilmy Rousseff. Její místo prozatím zaujal dosavadní viceprezident Michel Temer. Rousseff měla před prezidentskými volbami na podzim 2014 manipulovat s údaji o státním rozpočtu tak, aby skryla špatné hospodaření své vlády. Nejasná je zatím její role v obřím korupčním skandálu spojeném se státním ropným kolosem Petrobrás. Nyní má horní komora kongresu přesně 180 dní na to, aby případ přezkoumala a rozhodnutí definitivně potvrdila. Rousseff tento očekávaný krok označila za puč a všechna obvinění, kterým čelí, stále odmítá.

Bolívie: Bolívijské letectvo hlásí posilu. Z České republiky získá devět nových letadel Zlín Z-242L. Tyto cvičné stroje by do andské země měly dorazit v polovině června. Bolívie se tak stane po Mexiku a Peru dalším latinskoamerickým uživatelem tohoto úspěšného letadla.

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Ruský prezident sa v priebehu minulého týždňa vyjadril k téme protiraketového systému NATO . Vladimír Putin reagoval na štvrtkové spustenie Rumunskej časti protiraketového systému a tiež zahájenia výstavby Poľskej časti. Putin sa o PRO vyjadroval ako o protiraketovej obrane USA nie NATO s čím chcel zdôrazniť americkú účasť na tomto projekte. Podľa slov prezidenta, Moskva poukazovala na obavy zo systému PRO, ponúkala spoluprácu no bola vždy zo strany Washingtonu odmietnutá a Američania preferovali jednostrannosť. Moskva má dlhodobo obavy z budovaného systému PRO, tvrdí, že je namierený proti Rusku čím ohrozuje strategickú stabilitu. Ruský prezident tiež poukázal na fakt, že argument Západu, že PRO má slúžiť ako obrana voči iránskej hrozbe je neopodstatnená nakoľko USA podobne ako Rusko podpísalo s Iránom kľúčovú dohodu týkajúcu  sa oblasti jadrového zbrojenia

Spojené království/Rusko: Britská spravodajská agentúra Reuters priniesla koncom týždňa informácie o tom ako ruské spravodajské služby tesne pred Olympijskými hrami v Soči pomáhali radikálom opustiť Rusko a dostať sa do Sýrie. Ruské úrady mali totiž obavy z teroristických útokov počal olympiády, čo by poškodilo imidž Ruska v zahraničí. Kremeľ však akúkoľvek „pomoc“ na ceste do Sýrie pre radikálov z Kaukazu odmietol. Hovorca Peskov absolútne odmietol, žeby Rusko s teroristami akokoľvek komunikovalo. Naopak, podľa jeho slov Rusko s teroristami nevyjednáva, ale ich eliminuje. Reuters však našiel svedkov, ktorí naopak tvrdia, že dostali pokyn z najvyšších miest urobiť všetko preto aby radikálov dostali preč z Ruska. Rusko považuje terorizmus dlhodobo za jednu z hrozieb pre národnú bezpečnosť. Ruská armáda sa po boku sýrskeho prezidenta tiež aktívne zúčastňuje v protiteroristickej operácii v Sýrii. Objavili sa tiež informácie, že niekoľko vojakov aktívne pôsobí v rámci ISIS, kde sa maskujú za radikálov z Kaukazu, zatiaľ čo poskytujú cenné informácie ruskej rozviedke.

[Východní Asie]

Čína: Americká základna  na Guamu se podle zprávy vypracované U.S.-China Economic and Security Review Commission nachází  v efektivním dostřelu nové čínské střely středního dosahu DF-26 (představena byla na vojenské přehlídce v září 2015), které se přezdívá „Guam Killer“. Jednou z nejvýraznějších vlastností této střely je její modulární design, díky kterému ji lze obsadit dvěma různými typy jaderných hlavic a různými typy konvenčních. Za zmínku stojí také její protilodní schopnosti.

Singapur: Ostrovní stát si od Austrálie pro výcvik svých jednotek v současnosti pronajímá území třikrát větší než je jeho vlastní rozloha. Nyní Singapur plánuje investici v hodnotě 2.25 miliardy australských dolarů díky které se toto území rozšíří hned třikrát a navíc budou vybudována nová zařízení, střelnice a falešná města. Singapurské ozbrojené síly budou moci vyvenčit i své větší kousky jako například bitevní vrtulníky Apache a dalekonosné dělostřelectvo. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *