Novinky z východní Asie: červenec 2014

Přehled a analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění z východní Asie za měsíc červenec.

ČÍNSKÁ LIDOVÁ REPUBLIKA 

ČLR součástí mezinárodních vojenských cvičení

Čínská lidová armáda se přidá k americkým a australským jednotkám ve společném vojenském cvičení. Oznámil to předseda Ústřední vojenské komise komunistické strany Číny Fan Changlong během své čtyřdenní návštěvy Austrálie.

Cvičění Kowari začne v říjnu tohoto roku a bude probíhat v severní Austrálii. Konkrétní čísla jednotek zveřejněny nebyly, nicméně půjde o čínské pozemní síly, australskou 1. brigádu a o americkou námořní pěchotu. Cílem cvičení bude trénink technik přežití v obtížných podmínkách. Jeho rozsah bude minimální, avšak politicky je toto trilaterální cvičení poměrně významné, podobně jako účast Číny na námořním cvičení RIMPAC, které probíhalo po celý červenec.

Čína zároveň nereagovala negativně jak na podpis smlouvy o rozšíření působnosti amerických sil na australském území, a dokonce ani na australsko-japonskou dohodu o společné výstavbě ponorek. Zdá se tedy, že vzájemná kooperace i po vojenské stránce je na dobré cestě a má potenciál se do budoucna dále rozvíjet. Na druhou stranu fakt, že Čína během cvičení RIMPAC vyslala špionážní loď do mezinárodních vod poblíž Havaje je připomínkou, že na vztahy mezi mocnostmi Pacifiku je stále potřeba nahlížet realisticky.

Západní státy nejsou jediné, se kterými Čína utužuje vztahy pomocí vojenských cvičení. Od 24. do 29. srpna se v Mongolsku uskuteční cvičení protiteroristické. Pod názvem Mírová mise 2014 zde budou společně s Čínskou lidovou armádou trénovat vojenské složky Ruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu.

Další kolo Čínsko-amerického strategického a ekonomického dialogu

Čínsko-americký strategický a ekonomický dialog je schůzka, která se každoročně koná mezi vysokými představiteli ČLR a USA od roku 2008. Tématem jsou zejména ekonomické vztahy, ale také dílčí problémy vybraného období, stejně jako dlouhodobější geopolitické otázky. Letošního, v pořadí již šestého kola, konaného 9. -10. července, se mezi nejvyššími představiteli účastnili i americký ministr zahraničných věcí J. Kerry, či americký ministr financí J. Lew. Čínskou stranu zastupovali vicepremiér Státní rady Wang Yang a státní rada Yang Jiechi.

Zatímco loni kromě názvem proklamované agendy vévodila například kyberbezpečnost (v čele s kauzou Snowden), ta zůstala mezi stěžejními body i nyní. Dalším důležitým bodem rozhovorů se staly námořní otázky spojené s rozrůstajícími se čínskými teritoriálními nároky. Reuters ovšem napovídá, že v celé věci bylo dosaženo malého postupu. Vzpomeneme-li si, že jsme obdobným způsobem danou situaci komentovali stejným způsobem přesně před rokem, je na zvážení čtenářů, zda se diplomatická rétorika nějakým způsobem posunula.

kerry
John Kerry a jeho úvodní slovo na Strategickém a ekonomickém dialogu (Zdroj: US State dept)

Domácí scéna

I když ekonomické výsledky v druhém kvartálu, vyjádřené v procentuálním růstu HDP (7,5%) odpovídají stranickým cílům, bylo k tomuto výsledku nutné použít vládního stimulu. Není se pak čemu divit, když se současné kampaně, bořící mýty o nedotknutelnosti minulých nejvyšších stranických kádrů, zaměří i na odliv financí ze země – státní média již stihla obvinit státní Bank of China z napomáhání prát peníze klientů mimo hranice Říše středu.

Ani to ovšem není jediným důkazem možného utahování režimu. Jednak bylo vládou vydáno varování čínským novinářům před spoluprací s mezinárodními zpravodajskými agenturami, ale také dochází k přísnější kontrole instant-messengerů jako je WeChat. S registrací na konkrétní jméno (což v rámci ČLR a jejího virtuálního světa není žádná novinka) má dojít k zajištění větší národní bezpečnosti a veřejného zájmu.

Na program se dostala i kvalita (spíše nezávadnost) potravin. Po množství skandálů, jež v posledních desetiletích zasáhly Čínu, se nutnosti tento problém adresovat nemůžeme ani divit. Za zajímavost však stojí zmínit, že celočínské inspekce se dotknou i restaurací, jejichž zdroji masných produktů jsou američtí dodavatelé. Je to snad spojeno s postupným odbouráváním politiky jednoho dítěte a stejné snaze v rámci restrikcí daných systémem hukou?

 TAIWAN

Postup Taiwanu v oblasti bezpilotních letounů

V polovině měsíce července tchajwanské drony, které pravidelně hlídkují ve východní provincii Taidong, rozšířily svoje letové dráhy nad tchajwanskou úžinu. 32 bezobslužných letounů (UAVs), jenž má Taipei k dispozici, tak může efektivně monitorovat pohyby Čínské lidové armády na jihovýchodě Číny. Dle serveru The Diplomat ukázal report z první takové akce, že v regionu probíhají vojenské přesuny.

Podle taiwanských zpráv vyvíjí institut Zhong Shan nový typ dronů, které by měly být schopny nést zbraně a bomby, a zároveň nebyly detekovatelné radarem. USA nad takovým postupem vyjádřila znepokojení, zástupci tchajwanského ministerstva obrany byli vyzváni informovat své americké protějšky.

KOREJSKÝ POLOOSTROV

Xi Jinpingova návštěva Soulu

Dvoudenní návštěva čínského prezidenta Xi Jinpinga v Jižní Koreji a jeho setkání s jihokorejskou prezidentkou Park Geun-hye bylo jednou z nejočekávanějších diplomatických událostí tohoto roku.  Návštěvě předcházel výrazný zájem médií obou zemí, která neopomněla zdůrazňovat společné ekonomické zájmy i sdílenou nedůvěru vůči Japonsku (kterou opět rozvířila nedávná úprava japonské ústavy). Čínská média vztahy Soulu a Pekingu dokonce označila za nejlepší v historii obou zemí.

Jedním z hlavních témat setkání Xi Jinpinga a Park Geun-hye byla chystaná smlouva o volném obchodu (FTA), která by měla zjednodušit čínsko-jihokorejské ekonomické vztahy, investice a obchod (Čína je největším jihokorejským obchodním partnerem a Jižní Korea třetím největším čínským obchodním partnerem). Během rozhovorů se oba vůdci zavázali k dokončení vzájemných jednání ohledně smlouvy do konce roku 2014. Xi Jinpingova cesta měla celkově především ekonomický charakter, což dokládá i poměrně početná delegace čínských obchodníků a investorů, která dorazila krátce před čínským prezidentem.

I přes to, že zahraniční média poukazovala na fakt, že Xi navštívil Soul dříve než Pchjongjang, samotná severokorejská otázka byla během Xi Jinpingovy cesty v podstatě ignorována (kromě dalšího společného vyzvání k obnovení šestistranných rozhovorů).

Vztahy Číny a Jižní Koreje jsou v posledním desetiletí poměrně nadstandartní, nicméně jsou neustále poznamenávány stigmatem čínské podpory KLDR, která se dosud zdála jako hlavní faktor, který oběma zemím bránil v bližších vztazích. I přes to, že čínská podpora severokorejského režimu není zdaleka tak rozsáhlá jako před pár lety, neznamená to, že by jsme snad byly svědky čínského zřeknutí se svého severokorejského chráněnce. Přesto však tato slábnoucí podpora může vést k lepším vztahům s Jižní Koreou.

JAPONSKO

Abeho plodná návšteva Austrálie

Japonský premiér Shinzo Abe opätoval návštevu Tonyho Abbotta v Japonsku z apríla a 8. júla navštívil Austráliu. V Canberre sa ako prvý japonský premiér prihovoril obom komorám austrálskeho parlamentu. Vo svojej reči Abe vyjadril sústrasť austrálskym padlým z druhej svetovej vojny a prisľúbil, že Japonsko nedovolí aby sa hrôzy vojny opakovali. So svojim náprotivkom Tony Abbottom, s ktorým sú si politicky a zjavne i osobne blízky (viď photo-op nižšie), podpísali viacero dohôd.

v3-tony-abbott-shinzo-abe-posabe abbe
Japonský premiér Shinzo Abe a jeho austrálsky náprotivok Tony Abbott na fotke, ktorá na internete získala vysokú popularitu… (Zdroj: Tony Abbot/twitter)

Abe spečatil svojim podpisom uzatvorenie Zmluvy o ekonomickom partnerstve, na ktorú pridal svoj podpis Abbott už počas aprílovej návštevy Tokia. Táto dohoda je prvou svojho druhu medzi chronicky protekcionárskym Japonskom a ďalšou vyspelou ekonomikou a preto považovaná mnohými za prelomovú. Iní naopak výslednú dohodu kritizujú za malú ambicióznosť a za to, že bráni uzavretie komplexnejšej dohody.

Dve strany taktiež podpísali dohodu o transfere vojenských technológií (oblasť v ktorej je diplomacia Tokia veľmi aktívna – na konci mesiaca podpísal podobnú dohodu minister obrany Onodera v Paríži). V kontexte bilaterálneho partnerstva to znamená najmä možnosť nákupu  japonskej technológie dízlovo-elektrických ponoriek. Austrália plánuje nahradiť súčasnú triedu šiestich ponoriek triedy Collins a nahradiť ich tuctom tichších ponoriek s rozšíreným operačným dosahom.

Nech už Abe vycestuje kamkoľvek, zdá sa že ho vždy nasleduje tieň Číny. I návšteva v Canberra bola mnohými vnímaná ako budovanie koalície proti Číne. Abe už dlho apeluje na posilnenie spolupráce krajín s rovnakými „hodnotami“ (t.j. liberálna demokracia- aj keď Tokio na tejto podmienke očividne netrvá – viď napr. spoluprácu s Vietnamom) v regióne. Austrália má byť pilierom tejto stratégie. Canberra sa však má na pozore, aby medové týždne s Japonskom príliš nesilila. Premiér Abbott sa raz nechal počuť, že Japonsko je najlepším priateľom Austrálie, teraz už Abbott upresnil, že Austrália chce byť priateľ s každým. Peking každopádne nepotešilo, keď vo svojom prejave oceňoval schopnosti a zmysel pre česť japonských vojakov počas druhej svetovej vojny.

Japonsko uvoľnilo sankcie voči Severnej Kórei

Tokio 3. júla oznámilo zrušenie niektorých sankcií voči Severnej Kórei v reakcii na znovuotvorenie vyšetrovania o únosoch japonských občanov zo 70-tych a 80-tych rokov. Tokio totiž verí, že niektorí z unesených Japoncov ešte môžu byť nažive, napriek tomu, že Pchjongjang v minulosti tvrdil, že všetci unesení sú už po smrti. Potenciálny návrat unesených Japoncov späť do vlasti by pre Abeho znamenal obrovský katalyzátor popularity. Sám premiér urobil z vyriešenia tejto otázku svoju osobnú misiu (Abe často nosí na saku modrú stuhu, ktorá mu má pripomínať, že musí unesených Japoncov dostať domov). Objavili sa i špekulácie o tom, že by Abe mohol navštíviť Pchjongjang, vládny tajomník Yoshihide Suga však odmietol, že by existovali plán takejto cesty.

Uvoľnenie sankcií nasleduje po niekoľkých mesiacoch od obnovenia oficiálnych rokovaní medzi Tokiom a Pchjongjangom. Je namieste pochybovať, či Pchjongjang skutočne zamýšľa prípady vyšetriť. Za pristúpením na otvorenie vyšetrovania tiež určite stoja vlastné motívy Kim Jong-unovho režimu.

Tokio tvrdí, že napriek uvoľneniu sankcií (relevantné opatrenia nakoniec neboli nijak závažné) sa ďalej pridŕža medzinárodného režimu sankcií proti režimu v Pchjongjangu. Zdá sa však, že najmä Washington nie je s nekoordinovaným prístupom Tokia nadšený. To isté platí s otázke sankcií voči Rusku, kde Japonsko nasleduje západný tlaku na Rusko zdanlivo len z povinnosti a proti vlastným záujmom. Na jeseň bola totiž naplánovaná cesta ruského prezidenta Putina do Tokia, kde sa očakával možný prielom v teritoriálnom spore o Južné Kurily a otvorenie cesty k uzavretiu mierovej zmluvy. Dnes už možnosť návštevy nevyzerá príliš pravdepodobne, no Washington sa stále obáva japonskej „rany pod pás“ v podobe prijatia ruského prezidenta.

INDONÉSIE

Prezidentské volby v Indonésii

V Indonésii se po pěti letech opět otevřeli volební místnosti a desítky milionů Indonésanů šlo hodit své hlasy do volebních uren jednomu ze dvou prezidentských kandidátů. Výsledkem bylo přesvědčivé vítězství bývalého guvernéra Jakarty, Joko Widodo. Jeho protivníkem byl ve volbách Prabowo Subianto, podnikatel a bývalý generál indonéské armády. Při účasti, která se blížila 70 %, Joko získal 53 % hlasů, zatímco Prabowo necelých 47 %.

Vzhledem k velkému počtu obyvatelstva a nedostatečné infrastruktuře trvalo sčítání celý měsíc, během kterého Prabwo i Joko, na základě předběžných průzkumů, vyhlásili vlastní vítězství. Prabowo se také později snažil prosadit vyšetření údajného volebního podvodu, nicméně neuspěl a nařčení bylo dementováno i mezinárodními pozorovateli. Prabowo posléze dokonce volby a jejich výsledek (který se dle předběžného sčítání zdál v jeho neprospěch) zcela odmítl a nakonec stáhl svou kandidaturu.

Vzhledem k minulosti Indonésie a její mladé demokracie mohlo mít Prabowovo nařčení z volebního podvodu mnohem dalekosáhlejší důsledky, obzvláště pokud by na jeho základě došlo k vyšetřování volebního hlasování. To se už pravděpodobně nestane i přes snahy Prabowových příznivců a podání stížnosti na Ústavní soud.

To však nic nemění na tom, že konečným vítězem se stal Joko Widodo, který byl 22. července oficiálně vyhlášen jako nově zvolený prezident. Do úřadu však nastoupí až v říjnu 2014.

Před novým prezidentem stojí množství výzev, se kterými si během svého pětiletého (minimálně) volebního období bude muset poradit. Půjde zejména o ekonomiku, v rámci které se bude muset postarat o vzrůstající ceny paliva, ale i o ozbrojené síly, které budou v příštích letech vyžadovat značné prostředky k modernizaci. Velkým tématem bude nepochybně i zahraniční politika a postoj Indonésie k ASEANu.

Joko
Nový indonézský prezident Joko „Jokowi“ Widodo eště jako guvernér Jakarty (Zdroj: Wikimedia)

THAJSKO

Dočasná ústava krokom späť

Thajská junta na čele s generálom Prayuth Chan-ochom zverejnila dočasnú ústavu. Podľa očakávaní dokument posilňuje kontrolu armády nad krajinou a jeho súčasťou je i amnestia účastníkom májového puču. Z politického života budú vyčlenení členovia politických strán za posledné tri roky. Na základe novej ústavy už junta zvolila nový 200-členný parlament, kde asi polovicu kresiel zabrali členovia armády. Samotný parlament však žiadnu reálnu politickú moc nemá, keďže bez súhlasu junty a kráľa je impotentný.  Junta tiež vyberie členov „reformnej rady“, ktorej úlohou bude schváliť finálnu verziu ústavy, čo možno očakávať niekedy v lete budúceho roka. Thajsko čaká rok plný „reforiem“, ktoré však vo veľkej miery budú znamenať prečisťovanie politického priestoru od vplyvu „červených tričiek“, t.j. priaznivcov zvrhnutej vlády premiérky Yingluck Shinawatra.

BONUS

Britsko-americký komik John Oliver vyvolal hnev thajskej junty, ktorá ho v internom dokumente označila za jednu z medzinárodných hrozieb pre monarchiu. Oliver si totiž vo svojom večernom programe (relevantná časť začína od 4:07) na HBO dovolil označiť následníka trónu Maha Vajiralongkorna za „idiota“, v reakcii na video, v ktorom následník trónu oslavuje narodeniny svojho pudla Foo Foo a pri krájaní torty mu asistuje jeho polonahá manželka. Faktom je, že podobne by následníka trónu pravdepodobne označila väčšina thajského obyvateľstva. Možnosť nástupu tejto univerzálne neobľúbenej postavy na trón po takmer božsky oslavovanom kráľovi Bhumibol Adulyadejovi nenecháva veľa Thajcov pokojne spávať. Oliver poznamenal, že dovolenka v Thajsku v jeho prípade asi v dohľadnom čase neprichádza do úvahy. Aby sme však za  našu sekciu uviedli veci na pravú mieru, akékoľvek poškvrnenie mena thajskej kráľovskej rodiny jednohlasne odsudzujeme a tešíme sa na dovolenku v Phukete.

Autoři: Filip Šebok, Michael Myklín, Ondřej Macháček a Alžběta Bajerová, studenti mezinárodních vztahů, bezpečnostních a strategických studií a kulturních studií Číny na Masarykově univerzitě v Brně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *