Rok se s rokem sešel a máme tu zase prázdniny, zkouškové snad všem dopadlo úspěšně, tak nastal čas na trochu letní pohody. Stejně jako loni a předloni jsme v redakci dali hlavy dohromady a rozhodli s Vámi podělit o naši letní četbu. Ať už doma nebo u vody, nebojte se s námi podělit, co čtete zrovna Vy.
1. Jan Kotouč – V tajné službě Koruny české
Tomáš Zwiefelhofer: Žánr alternativní historie stojí poněkud na okraji pozornosti, což je škoda. Tento žánr si jistě svoji pozornost zaslouží, už jen proto, že někdy pomáhá rozvíjet alternativní scénáře, které aspoň částečně odpovídají na věčné otázky coby kdyby, jako např. v knihách Jana Drnka (rovněž doporučuji).
Vítězem tipu na letní čtení je však mnohem odvážnější kniha V tajné službě Koruny české Jana Kotouče. Jedná se o špionážní spin-off z hlavní série začínající knihou Nad Českými zeměmi slunce nezapadá. Svět prošel dosud nevysvětlenou globální katastrofou, jenž změnila zemský povrch a rozložení sil na planetě. Po uvedené katastrofě se Českým zemím podařilo konsolidovat a jsou jednou z předních mocností v postkatastrofickém světě a co víc, námořní mocností.
V uvedeném universu Jana Kotouče svádí České země boj proti carskému Rusku z větší části na moři. Doporučuji knihu, která spadá do ranku beletrie, ale právě proto je v mých očích vhodná jako „prázdninová oddechovka“. Navíc pozornému čtenáři jistě neujde, že revoluce v námořním válčení stejně tak jako námořní bitvy v knize jsou silně inspirovány druhou světovou válkou v Pacifiku.
2. Ben Macintyre – SAS Rogue Heroes
Adam Sitko: Pred dvoma rokmi som strávil svoje prázdniny vo Veľkej Británii. Ak si myslíte, že som si na pamiatku kúpil Starbucks hrnček, tak sa veľmi mýlite. Kúpil som si tam túto knihu a po dvoch rokoch sa k nej konečne dostávam.
Na jej opis by stačili kľudne len dve slová: bloody hell, ale ja sa vám ju pokúsim priblížiť o trochu viac. Nejedná sa o ďalšiu z mnohých kníh, ktorých existuje nespočetné množstvo. Táto kniha je zameraná na vznik tejto špeciálnej jednotky a jej pôsobenia počas 2. svetovej vojny, cez piesky Líbye, pobrežie Talianska, francúzske kopce až do Nemecka. Opisuje povahy Davida Stirlinga, Johna Lewesa a ďalších, popisuje rozhovory, hádky a myšlienkové pochody. Nejedná sa však o žiaden heroický príbeh. Je v ňom plno zlyhania, úzkosti, smútku, hnevu, surovosti a brutality. Ďalšiu výnimočnosťou knihy je, že autorovými hlavnými zdrojmi sú tajné archívy SAS, ktoré boli sprístupnené po dlhých 75 rokoch. Knihu môžem odporučiť každému, nie len vojenským a historickým nadšencom, je totiž písaná príjemnou britskou rukou, nie hlučným a strohým vojenským písacím strojom. Slovník sa občas zíde, ale pre pochopenie príbehu a rozhovorov nie je nutnosťou. A na záver pamätajte: “Who Dares Wins“.
(Okienko múdrosti: SAS, LRDG, SBS sú odlišné jednotky. To len tak, lebo veľa ľudí v tom má stále zmätok).
3. Roméo Dallaire – Podat ruku ďáblovi
Veronika Čáslavová: Rwanda si v letošním roce připomíná 25 let od jedné z nejintenzivnějších genocid světa. Organizace spojených národů vyslala do Rwandy misi UNAMIR však již půl roku před začátkem samotné genocidy. V čele mise stál právě generál Roméo Dallaire, který se se svým rwandským traumatem potýká dodnes.
Kniha prezentuje jak důvody, proč mise nedokázala zabránit vypuknutí masového vraždění, tak popis (ne)fungování samotných peacekeepingových misí. Dallaire zároveň vypráví nejen svůj příběh, ale také příběhy vojáků, za které nesl ve Rwandě zodpovědnost, a příběhy místních – ať již Hutu, Tutsi, nebo samotných strůjců genocidy, se kterými se setkal.
Odtud také pramení název knihy. Roméo Dallaire se totiž vyslovil, že právě ve Rwandě při jedné z diplomatických schůzek podal ruku ďáblovi.
4. Frank Herbert – Duna
Ondřej Hapala: Píše se rok 10 191 nového kalendáře po monopolizaci mezihvězdného cestování Kosmickou gildou a vše se točí kolem pouštní planety Arrakis, která je lépe známá jako Duna. Pouze na ní se nachází vzácné koření Melanž. To prodlužuje život, propůjčuje nadlidské schopnosti, a především umožňuje ohýbat prostor a cestovat tak vesmírem. Umělá inteligence je z bezpečnostních důvodů přísně zakázána na celém území Vesmírného impéria a práci „myslících strojů“ tak zastávají speciálně vycvičení lidé za pomocí této zázračné substance. V přímé alegorii na ropu – kdo ovládá koření, ten ovládá celý vesmír.
Herbertuv román z roku 1965 se dnes vyloženě neprávem krčí ve slávě novějších sci-fi počinů. Byla to právě Duna, která položila základy tohoto žánru a více než velkou měrou inspirovala trhák Hvězdné války. Nebojím se říct, že pro sci-fi je Frank Herbert tím, čím je J. R. R. Tolkien pro fantasy. Nejde jen o originální prostředí a strhující děj. Autor se v této knize zamýšlí nad fungováním lidské společnosti, svobodou a nesvobodou a nad nebezpečností charismatických vůdců.
V listopadu 2020 vyjde první část filmového zpracování Duny pod taktovkou Denise Villeneuva a nyní je tedy ideální čas ponořit se komplexního světa této knihy a jejich pokračování. Potom se totiž taky nebudete moct dočkat.
5. Ian Fleming – Dr. NO
Jiří Maixner: Bondovky jsou klasika, jako malý jsem nad jejich filmovými zpracováními strávil nemalé množství času. Byl to takový náš rodinný rituál, jet na nedělní oběd k prarodičům, po něm zapnout televizi a kouknout se, kam se Agent 007 podívá dnes. Už nějakou dobu jsem si říkal, že bych sérii dal šanci i v knižním zpracování, vznikly z toho dobré filmy, tak to apriori nemůže být špatné, říkal jsem si.
Operace Písmenka dostala zelenou, když jsem teď o víkendu při vyklízení půdy narazil na starý výtisk první Bondovky (filmové, v knižní sérii šlo o díl šestý). Okamžitě jsem se začetl, studená válka v plném proudu, kooperující britská MI6 a americká CIA proti Dr. No, který spolupracuje s organizací SPECTRE, jež hraje prim i v současných filmech s Danielem Craigem. Od Bonda se nedá čekat snad nic jiného než rychlá auta, spousty alkoholu, žen a nadmíru akce. Kdo by nechtěl být James Bond, agent 007?